Skip to main content

Mgr. LEA  ŠAFRÁNKOVÁ

MYOFUNKČNÍ TERAPIE MFT sTArs
BENAUDIRA
INPP
BILATERÁLNÍ INTEGRACE
HANDLE I. a II.st

 

Pokud máte zájem o osobní setkání, prosím kontaktujte mě!

  • lea.safrankova@seznam.cz
  • +420 731 556 909

Odeslat zprávu

Mgr. Lea Šafránková

Centrum BOSA

Ostopovická 29

Brno – Bosonohy

642 00 Česká republika

Osobní schůzky po dohodě termínu

O mně a mé práci

Jmenuji se Lea Šafránková a pracuji jako terapeutka s důrazem na funkci v oblastech, které propojují tělo a mozek.

Jsem absolventkou PF MU Brno, kde jsem vystudovala a v roce 2004 ukončila magisterský program – obor speciální pedagogika, logopedie, surdopedie. Dále jsem absolvovala postgraduální vzdělávání v rezortu školství a celou řadu logopedických i dalších odborných seminářů, workshopů, stáží a konferencí v ČR i v zahraničí. Na svém vzdělávání pracuji neustále a věnuji se i publikační a lektorské činnosti. Ve svém komplexním  pojetí kladu důraz na mezioborovou a mezirezortní spolupráci.

Pracuji s dětmi i dospělými, kteří hledají větší rovnováhu – ať už v řeči, pozornosti, koordinaci, nebo v tom, jak zvládat každodenní situace. Každý z nás si s sebou nese vlastní příběh a způsob, jak vnímá svět. Mým cílem je těmto signálům naslouchat a nabídnout smysluplnou cestu, jak posílit to, co právě teď potřebuje podporu. Věřím, že tělo a mysl jsou jeden celek, a že opravdová změna se děje tam, kde se setkávají funkční přístup, bezpečný prostor a lidské porozumění.

Pracovní zaměření

 Specializuji se na:

  • Sluchový trénink Benaudira
    Díky Benaudiře společně pomáháme zlepšit sluchové zpracování, koncentraci, řeč, školní dovednosti i emoční regulaci.
    Aktivně se podílím na jejím rozvoji v ČR – překládám materiály, jsem hlasem české verze dichotického testu v přístrojích Benaumetr a snažím se o rozšíření této metody mezi ostatní terapeuty.
  •  Myofunkční terapie (MFT sTArs)
    Jsem vyškolenou multiplikátorkou pro ČR, lektorkou kurzů, autorkou české verze německých materiálů pro odbornou veřejnost – školím odborníky a věnuji se terapii poruch orofaciálních funkcí.
  • Neurovývojová terapie INPP (Institute for Neuro-Physiological Psychology)
    Prostřednictvím této metody nabízím neinvazivní, pohybový program, který pomáhá postupně integrovat reflexy a podpořit zralost nervového systému.
    Pracuji s přetrvávajícími reflexy a neuromotorickou nezralostí, která může ovlivňovat školní úspěšnost i chování s cílem pomoci klientům překonat potíže a lépe využít jejich potenciál.
  • Bilaterální integrace (BI)
    Podporuji propojení a spolupráci pravé a levé strany těla a mozku s přesahem do kognitivních funkcí. Zaměřuji se na funkční zkoordinování obou mozkové hemisfér a těla. Tato dovednost je klíčová nejen pro motoriku, ale především pro pozornost, soustředění a učení.
  • HANDLE přístup (Holistic Approach to NeuroDevelopment and Learning Efficiency)
    Jemnou a individuálně přizpůsobenou terapeutickou metodou podporuji neurovývoj a integraci smyslového vnímání.
  • Kraniosakrální terapie (ve výcviku)
    Učím se jemně a pozvolna prostřednictvím doteku pracovat s napětím v těle a nervovém systému.

Věřím, že terapie není o opravování, ale o objevování toho, co v nás může znovu volně plynout.
Protože vím, že malé změny v bezpečném prostředí mohou přinést velkou úlevu – dítěti, rodiči, i celému systému.

Moje motto:

„Smysluplná terapie propojuje odbornou intervenci s citlivým rozpoznáváním individuálního příběhu klienta.“

Ráda Vás přivítám ve své praxi. Ať už hledáte podporu, porozumění nebo nový směr – společně ho můžeme najít.

Kde mě najdete

Google Maps

By loading the map, you agree to Google's privacy policy.
Learn more

Load map

Kontakt

Pokud byste mě chtěli kontaktovat, nejjednodušší způsob je zavolat mi nebo mi poslat krátký e-mail s Vaší žádostí. Mé kontaktní údaje najdete výše.

Ale ráda Vám také zavolám zpět.

Stačí vyplnit tento formulář.

INFORMÁCIE K BENAUDIRA METÓDE

Uši vždy načúvajú – ale počuje mozog správne?

 

Vyvážené počutie je dôležitejšie, ako si väčšina z nás dokáže predstaviť. Mnohé ťažkosti, tak u detí, ako aj u dospelých, môžu byť spôsobené práve nevhodným pomerom vo vnímaní nízkych a vysokých frekvencií.
Napríklad poruchy koncentrácie, problémy v škole alebo porucha čítania a písania (dyslexia) môžu súvisieť so sluchom – nie však s uchom samotným, ale so spôsobom, akým náš mozog spracováva počuté informácie. Aj keď je sluch z lekárskeho hľadiska v poriadku, sluchové vnímanie môže byť narušené.
Dôsledky siahajú od problémov s pozornosťou, porúch expresie reči a porozumenia reči, porúch učenia až po hyperakúziu, tinnitus alebo poruchy sluchu.
Aj psychosociálne a emocionálne faktory vo veľkej miere závisia od toho, ako dobre a s akou ľahkosťou funguje naše sluchové vnímanie. Komunikácia a interakcia s inými ľuďmi, ako aj kognitívne a emocionálne spracovanie množstva podnetov z nášho okolia, sú závislé od čo najlepšieho prijímania a spracovávania zmyslových vnemov.

Nepočujeme ušami – počujeme mozgom


Ucho dodáva mozgu informácie z vonkajšieho sveta, no až v ňom vzniká zmysluplný sluchový vnem. Ak je sluchové spracovanie narušené, počujeme príliš málo, príliš veľa alebo nevyvážene.
U detí sa to často prejavuje problémami s koncentráciou, poruchou pozornosti, ťažkosťami pri osvojovaní si reči alebo problémami s čítaním a pravopisom.
Dospelí často zažívajú vyčerpanie, podráždenosť alebo preťaženie v hlučnom prostredí – napríklad pri rozhovoroch viacerých ľudí naraz alebo v pracovnom prostredí. Tieto ťažkosti sa môžu prejaviť aj ako tinnitus, precitlivenosť na zvuky (hyperakúzia) alebo znížená schopnosť vnímania.

Pochopiť príčiny = pomôcť cielene

 

Narušené sluchové spracovanie môže viesť k tomu, že je reč horšie zrozumiteľná, že rušivé zvuky prevažujú alebo si mozog „vymýšľa“ zvuky, ktoré v skutočnosti neexistujú – ako je to pri tinite. V mnohých prípadoch nie sú príčiny medicínskeho charakteru, ale spočívajú v centrálnom sluchovom spracovaní. Štandardné sluchové testy tieto ťažkosti často neodhalia.
Ľudia s nevyváženým sluchovým vnímaním napríklad vnímajú ruchy okolia oveľa hlasnejšie než ostatní – to ich môže výrazne rozptyľovať. Hovoriacu osobu potom vnímajú horšie, čo vedie k nedorozumeniam a problémom so sústredením. U detí sa to môže prejavovať ako nepozornosť alebo dokonca neochota – no skutočný problém je hlbší. Veta „Veď ty snáď nepočuješ?!“ často vystihuje jadro problému presnejšie, než si rodičia myslia.Dospelí majú sklon tieto ťažkosti vo vnímaní potláčať a disciplinovať sa, čo však môže viesť k ich vyčerpaniu a preťaženiu.


Typické dôsledky u detí:


• Problémy s učením napriek normointelektu
• Ťažkosti s čítaním a pravopisom / dyslexia / porucha čítania a pravopisu
• Skrátená schopnosť udržať pozornosť
• Problémy so sústredením
• Potreba stiahnuť sa do úzadia v škôlke alebo v škole
• Emocionálne alebo psychosociálne výkyvy
• Zdanlivé „problémy so sluchom“, hoci je sluch po medicínskej stránke v poriadku

Niektoré deti tieto problémy kompenzujú tým, že sa nechajú zahlťiť podnetmi, alebo zníženým spracovaním sluchových vnemov z dôvodu zvýšeného úsilia – pôsobia rečovo zdatne, ale často sa rýchlejšie unavia. Iné deti sa prejavujú buď veľmi ticho, alebo extrémne hlasno – oba prejavy môžu byť pokusom, ako si lepšie regulovať vlastné sluchové prostredie.

Aj dospelí s nevyváženým sluchovým spracovaním zažívajú ťažkosti:

 

• Problémy s porozumením reči v skupinách
• Precitlivenosť na podnety, vyčerpanie, príznaky vyhorenia
• Ťažkosti so sústredením a sociálne stiahnutie sa
• Pískanie v ušiach / tinitus
• Problémy s pozornosťou


Sluchový tréning BENAUDIRA


Už celé desaťročia vedci ako Dr. Volf, Dr. Tomatis a Dr. Johansen rozvíjali prístup sluchového tréningu ako riešenie týchto problémov.
Sluchový vedec Holger Raddatz vyvinul sluchový tréning BENAUDIRA, ktorý môže v mnohých prípadoch pomôcť.

Cieľom je trénovať centrálne sluchové spracovanie pomocou individuálne prispôsobenej hudby. Mozog sa pritom krok za krokom učí opäť vyvážene počúvať – úplne bez liekov a invazívnych metód.
Špeciálne vyvinutá tréningová hudba sa pravidelne počúva cez slúchadlá – pohodlne doma. Pri tom sa cielene stimuluje mozog, aby sa zlepšilo rozlišovanie reči od ruchov okolia, zvýšila koncentrácia, zlepšilo porozumenie reči a celková ľahkosť počúvania.

Nie je náhradou terapie – ale účinný doplnok

 

Dôležité: Sluchový tréning BENAUDIRA nie je lekárska terapia a nenahrádza žiadnu lekársku liečbu ani lekárom odporúčané opatrenia, ako napríklad logopédiu. Jedná sa o cielený tréning vnímania, ktorý môže byť v mnohých prípadoch cenným doplnkom – najmä vtedy, ak sú lekárske nálezy v poriadku, ale príznaky napriek tomu znižujú kvalitu každodenného života.

Ak Vy alebo Vaše dieťa trpíte niektorým z nasledujúcich problémov, oplatí sa zamerať pozornosť na spracovanie sluchu:
• Porucha pozornosti (aj bez hyperaktivity)
• Problémy so sústredením v škole, bežnom živote alebo v práci
• Porucha sluchového spracovania a vnímania
• Porucha čítania a pravopisu alebo dyslexia
• Dyskalkúlia alebo oslabenia pri počítaní
• Školské problémy napriek dobrej inteligencii
• Precitlivenosť na zvuky
• Oneskorene sa vyvíjajúca reč alebo poruchy reči
• Tinnitus
• Nedoslýchavosť
• Emocionálne alebo psychosociálne výkyvy bez zjavnej príčiny
• Nadmerná únava v priebehu dopoludnia v škole alebo v práci
• Stavy vyčerpania

Upozornenie: Existuje mnoho ďalších možných príčin týchto problémov. Nie vždy je za nimi nevyvážené sluchové vnímanie. Cieľom metódy BENAUDIRA je prostredníctvom presného testu sluchového spracovania zistiť, či existuje súvislosť medzi ťažkosťami a sluchom, alebo nie. Iba vtedy, keď sa takýto súvis jasne preukáže, má zmysel začať so sluchovým tréningom.
Na oficiálnej webovej stránke www.benaudira.sk/methode nájdete mnoho ďalších informácií – aj o oblastiach použitia, ako sú tinitus a zhoršenie sluchu.

Test a poradenstvo – priamo u nás
Vďaka úvodnému testu sluchového spracovania a poradenskému rozhovoru u nás, sa najlepšie dozviete, či by vo Vašom prípade – alebo v prípade Vášho dieťaťa – mohlo byť zlepšenie centrálneho sluchového spracovávania súčasťou riešenia Vašich ťažkostí.
Neváhajte nás kontaktovať. Radi vám poskytneme osobné, alebo telefonické poradenstvo.

INFORMÁCIE K TINITU

„Tinnitus aurium“ je latinský výraz pre „pískanie v ušiach“ alebo zvonenie v ušiach.

Vo väčšine prípadov ide pri tinite o príznak, pri ktorom len postihnutý vníma zvuky, ktoré v skutočnosti vo vonkajšom prostredí neexistujú. Tento jav sa nazýva aj „subjektívny tinnitus“.

Zvuky v ušiach môžu byť vnímané ako pískanie, bzučanie, hučanie, praskanie, syčanie, čisté tóny, šumenie alebo klopanie. Postihnutí opisujú všetky možné druhy sluchových vnemov.

Tinitus je „civilizačné ochorenie“.

 

Každý štvrtý človek pozná pískanie v ušiach z vlastnej skúsenosti – našťastie väčšinou len dočasne a bez výrazného utrpenia. V Nemecku má tinnitus približne 10 miliónov ľudí, z toho asi 1,5 milióna trpí stredne silným až neznesiteľným pískaním v ušiach. (Zdroj: Nemecká tinnitus liga e.V.)

Tinitus najčastejšie vzniká v dôsledku chybného spracovania sluchových podnetov v mozgu.
Neurónová aktivita, ktorá by za normálnych okolností mala byť odfiltrovaná, sa omylom dostáva do vedomého vnímania.
Vo zvukotesnej (tichej) komore vníma takmer každý určitú formu tinitu. (Zdroj: Heller a Bergman, 1953)

Za normálnych okolností postačujú aj veľmi jemné zvuky z prostredia na potlačenie týchto vnútorných zvukov. U ľudí trpiacich tinitom však tento filter nefunguje správne.

Tento najčastejší typ tinitu možno v mnohých prípadoch zmierniť práve sluchovým tréningom.

Tinitus môže mať aj organické príčiny alebo byť príznakom iných ochorení, a preto je dôležité, aby bol v každom prípade lekársky vyšetrený.

Príznaky tinitu:

 

Hlavným príznakom tinitu je vnímanie zvukov, ktoré v skutočnosti vo vonkajšom prostredí neexistujú. Môžu sa vyskytovať rôzne druhy tónových aj netónových zvukov v ušiach, pričom najčastejšie ide o vysoké pískanie alebo pískavé tóny.
Pri chronickom, dekompenzovanom tinite sa môže objaviť tzv. sekundárna symptomatológia.
Hovoríme o nej vtedy, keď sa vyskytnú sprievodné príznaky, ktoré sú vyvolané samotným tinitom. Medzi takéto sekundárne príznaky patria napríklad poruchy spánku, zmeny nálad alebo stavy úzkosti.

Účinnosť sluchového tréningu BENAUDIRA pri tinite:

Tinitus vzniká v mozgu – a mozog sa dá trénovať.Sluchový tréning BENAUDIRA pri tinnite cielene využíva schopnosť mozgu učiť sa.Človek sa dokáže naučiť diferencovanejšie počúvať a vedome niektoré zvuky potláčať alebo naopak zreteľnejšie vnímať. Každý hudobník, zvukový technik alebo dirigent takto trénuje svoj mozog. V BENAUDIRA tréningu tinitu sa podporuje vyvážené počúvanie. Vyvinuli sme na tento účel špeciálnu tréningovú hudbu založenú na poznatkoch neurovedy. Táto hudba je individuálne prispôsobená frekvencii Vášho tinitu a Vašej sluchovej krivke, aby bola stimulácia mozgu čo najpresnejšia. Základom tejto individualizácie sú testy u sluchového trénera BENAUDIRA približne v trojmesačných intervaloch. Tréning môžete pohodlne a cenovo výhodne vykonávať doma v rozsahu 20 minút denne. Deti počúvajú tréningovú hudbu len 10 minút denne.

Účinnosť hudby filtrovanej špecificky podľa frekvencií na liečbu tinnitu bola potvrdená klinickými štúdiami Vestfálskej Wilhelmovej univerzity v Münsteri.